BİR PARSELDE BİRDEN FAZLA BİNA BULUNMASI HALİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMASI

 

1-Bir parselde birden fazla yapı bulunması ve bu yapıların tamamının riskli yapı olarak tesbit edilmiş olması halinde, yürütülecek uygulamalara, yapının paydaşı olup olmadıklarına bakılmaksızın, sahip oldukları arsa payları oranında bütün maliklerin yüzde elli biri çoğunluğuyla karar verilir. Somut olayımızda, Körfez sakinleri, kesinleşmiş yargı kararı ile, bu parselin yüzde elli birinden fazla hisseye sahip bulundukları cihetle, bunların verecekleri karar Rıfat bey apartmanı için de hüküm ifade edecektir. Beri yandan, kentsel dönüşüm uygulamalarında, oylar bina mülkiyetine göre değil, arsa payı mülkiyetine göre tayin edilir. Bu nedenle SÖZ HAKKI TÜMÜYLE KÖRFEZ APARTMANINA AİTTİR. Kesinleşmiş mahkeme kararı hilafına yeni bir dava açılması söz konusu değildir.

2-Bir parselde birden fazla yapı bulunması ve bu yapılardan bazılarının riskli yapı olarak tesbit edilmiş olması halinde,

a)İlgili tapu müdürlüğünde, parsel üzerinde bulunan bütün yapıların değil, sadece riskli olarak tesbit edilen yapıların tapu kütüğüne yapının açık adresi belirtilerek riskli yapı belirtmesi işlenir.

b)Yürütülecek uygulamalara, hisseleri oranında riskli olarak tesbit edilen yapıların maliklerinin yüzde elli bir çoğunluğu ile karar verilir. Somut olayımızda, Körfez apartmanının yüzde elli bir hissesine sahip bulunan malikler kentsel dönüşüm uygulamasına ve uygulamanın şekline karar verebilirler.

c)Riskli olarak tesbit edilen yapıların yeniden inşası için düzenlenecek yapı ruhsatı, diğer maliklerin haklarının menfi olarak etkilenmemesi şartıyla, bütün maliklerin değil, sadece riskli yapıların maliklerinin talep ve muvafakatine istinaden düzenlenir. Riskli yapıların yeniden inşası için kurulacak kat irtifakında da, diğer maliklerin arsa payını etkilememesi kaydıyla, sadece riskli yapıların maliklerinin talep ve muvafakatı aranır.

d)Riskli olarak tesbit edilen yapıların bulunduğu alanın risksiz olan veya riskli yapı tesbiti yapılmamış olan yapıların bulunduğu alanlardan ifrazı mümkün ise, ifraz, taksim, ihdas ve tapuya tescil işlemleri RESEN YAPILIR VEYA YAPTIRILIR

-Körfez apartmanının bizimle çalışmaya karar vermesi halinde, hertürlü hukuki işlemin, talepleri halinde tarafımızca yapılması mümkündür.

Av. Ünal SOMUNCUOĞLU

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş