SİYER-İ NEBİ

 

Değerli yazar Hayati ÜLKÜ’ nün kaleme aldığı İSLAM TARİHİNİ okuyorum. Gerçekten çok yararlandığım ve büyük emek sarfedilmiş bir eser olduğu muhakkak. Yalnız, SİYER-İ NEBİ faslında, değerli yazar aynen şu ifadeyi kullanmaktadır.

(……..HAZRET-İ MUHAMMED’İN HAYATININ TARİHEN BİLİNMESİ,BÜTÜN DİNLERİ NESHEDEN İSLAM DİNİNİN ESASLARINI GÜNÜ, GÜNÜNE,SEBEBLERİ VE HİKMETLERİYLE AÇIK VE BERRAK BİR ŞEKİLDE TESBİT EDİLMESİNE SEBEB OLMUŞTUR……..)

Bu cümlede beni irkilten ibare şudur: ( BÜTÜN DİNLERİ NESHEDEN İSLAM DİNİ )

İSLAM DİNİ HİÇBİR ÖNCEKİ VAHİLERİ NESHETMEMİŞTİR Kİ. Tam aksine, MUHTEŞEM KİTABIMIZIN BİR ÇOK AYET-İ KERİMESİNDE, KURAN-I MÜBİNİN, EVVELKİ KİTAPLARIN TASDİKÇİSİ OLDUĞU ISRARLA BELİRTİLMİŞTİR. KURAN-I MÜBİNİN ÖNCEKİ TEVRAT VE İNCİL GİBİ VAHİYLERİ NESHETTİĞİNİ İLERİ SÜRMEK, KURAN-I MÜBİNİ HAŞA SÜMME HAŞA İNKAR ETMEK GİBİ BİR SONUÇ YARATIR.

Ne var ki, KURAN-I MÜBİN ÖNCEKİ VAHİYLERİ DEĞİL AMMA, ÖNCEKİ VAHİYLERİN İNKAR EDİLİP, TADİL EDİLİP, UTANMAZCA YALANLARLA YÜCE RABBİMİZE İFTİRA EDİLİP O VAHİYLERİN EHL-İ KİTAP TARAFINDAN BİR ŞİRK VE KÜFRE VESİLE KILINMASI NEDENİYLE YÜCE RABBİMİZ, O ÇİRKİN UYGULAMAYI KALDIRARAK, TÜM İNSANLIĞA BİR RAHMET VE TEK DİN OLARAK İSLAMİYETİ EFENDİMİZE (S.A.V.) VAHYETMİŞTİR. Bu iki hal yekdiğerinden çok farklıdır ve doğru ifade edilmesi gerekir. Aksi halde bazı yanlış anlamalara ve haşa yoldan çıkmalara sebep olabilir. Değerli yazarın yanlış bir şey söylemek istediğini asla düşünmüyorum. Lakin, yazarların bu gibi konularda taşıdıkları çok mühim sorumluluklar nedeniyle, çok dikkatli ifadeler kullanmaları gerektiğini düşünüyorum. Doğrusunu YÜCE RABBİM BİLİR.

Ünal SOMUNCUOĞLU

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş