BİR TEFSİRİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 

Şemseddin Yeşil Efendi hazretleri, FÜYUZAT adlı KURAN-I MÜBİN tefsirinin RAD suresinin 37.AYET-İ KERİMESİ ile ilgili tefsirinin bir bölümünde aynen şöyle demektedir. Okuduğum diğer tefsirlerde, bu nakledeceğim ifadeyi bulamadım. Lakin, bu tefsir naçizane düşüncelerime bütünüyle uymaktadır.

(…SEN ONLARIN DİNLERİNİN MENSUH OLDUĞUNU BİLDİKTEN VE BU HUSUSTA İLİM GELDİKTEN VE DİN-İ CELİL-İ İSLAMDA BÜTÜN BERAHİNİ İLE MALUM OLDUKTAN SONRA,ONLARIN HEVESATINA,ARZULARINA TABİ OLACAK OLURSAN,ALLAHA KARŞI NEREDE HAMİ,NEREDE NASIR BULABİLİRSİN ?....)

Bilindiği gibi, YÜCE RABBİMİZ, bazı AYET-İ KERİMELERİNDE, muhatap olarak EFENDİMİZİ (S.A.V.) almakla beraber, aslında  gerçek muhatap, onun  vasıtası ile, müminlerdir. Çünkü EFENDİMİZ (S.A.V.) e bu hususlar zaten malumdur. Buradaki en önemli sözcük, MENSUH sözcüğüdür. Yani NESHEDİLMİŞ, ORTADAN KALDIRILMIŞ anlamındadır. YÜCE RABBİMİZ bu AYET-İ KERİMEDE, evvelki KİTAP EHLİNDEN söz ederek, onların dinlerinin artık nesh olunduğunu, yani ortadan kaldırıldığını beyan buyuruyor. Bunun sebebi şudur. KURAN-I KERİM DİĞER TÜM KİTAPLARIN İÇERİĞİNİ İHTİVA EDER VE ONLARIN TASDİKÇİSİDİR VE FAZLASI DA VARDIR. Lakin, Yahudiler ve Hristiyanlar, HAZRETİ MUSA ve HAZRETİ İSA’ya inzal olunan GERÇEK KİTAPLARA DEĞİL, KENDİ TAHRİF ETTİKLERİ metinlere itibar etmektedirler. Bir diğer deyişle, artık onların ibadetlerine esas aldıkları KİTAPLAR, YÜCE RABBİMİZİN GERÇEK EMİRLERİNİ İHTİVA ETMEMEKTEDİR. ÜZEYİR, Yahudilerin iddia ettiği gibi ALLAHIN OĞLU DEĞİLDİR. HAZRETİ İSA KEZA NE ALLAHIN OĞLU VE NE DE RUBUBİYETİN ORTAĞIDIR, Teslis diye bir kavram yoktur ve YÜCE RABBİMİZ ULUHİYYETİNİ KİMSEYLE PAYLAŞMAMIŞTIR. LA İLAHE İLLALLAH DAVASINI YÜRÜTEN SADECE İSLAMDIR. Keza, her iki KİTAP EHLİ de, EFENDİMİZİN BİR RAHMET OLARAK İNSANLIĞA LUTFEDİLECEĞİNİ, KİTAPLARINDA YAZILI OLDUĞU ÜZERE BİLDİKLERİ HALDE BU GERÇEĞİ KETMETMEKTEDİRLER. Tüm bu nedenler ve EFENDİMİZİ reddetmelerinden ötürü, yozlaştırdıkları eski dinleri, YÜCE RABBİMİZ NESHETMİŞ VE İSLAMİYETİ İNSANLIĞIN YEGANE DİNİ OLARAK LUTFETMİŞTİR. Lakin, EHL-İ KİTAP, bu gerçeği de kabul etmemekte ve İSLAMİYET DÜŞMANLIĞINA utanmazca devam etmektedirler. Aslında bu davranışları İSLAMİYET DÜŞMANLIĞI DEĞİL,HAŞA SÜMME HAŞA ALLAH DÜŞMANLIĞIDIR. Bilmezler ki, bu halleri ve bu inatları gerek NEŞE-İ ULA ve gerekse NEŞE-İ UHRA da çok büyük cezalara uğramalarına sebeb olacaktır. ALLAH U EKBER.

Ünal SOMUNCUOĞLU

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş